DmC: Devil May Cry

Oyun ilk duyrulduğundan beri büyük tartışmalar oldu. Bazı insanlar “çok kötü, lanet olsun size” dedi, bazıları da “artık değişiklik zamanı gelmişti, oyun güzel olsun hikaye güzel olsun yeter” diyordu. Ben de artık değişiklik yapılmasından yanaydım. Güzel olacağını düşündüm ve başladım oynamaya.

Öncelikle, oyun çok mükemmel değil ama çok vasat da değil. Hikaye güzel bir şekilde başlayıp devam ediyor. Buradan hikayeyi pek anlatmak istemiyorum, spoiler vermeye gerek yok. Herşey bize eski Devil May Cry serisini hatırlatacak şekilde yapılmış. Tabi ki yine hedefimiz Mundus’tan kurtulmak. Bunun için farklı yollarlar izlemek gerekiyor.

Oyunun mekanızması gerçekten güzel olmuş. Aynı anda yanımızda taşıdığımız sürüsüne bereket silahlarla “sonsuz kombo” yapabiliyorsunuz. Bu sizin parmaklarınız gücüne ve düşmanlarınızın canına bağlı birazda. Oyunda havada kalmak hayat kurtarıyor, sürekli düşmanlarınızı havada kendinize çekip ya da havadaki düşmanlarına kendinizi çekip yere inmeden uzun süre takılabiliyorsunuz. Bunları yaparken enteresan farklı kombolar deneyebiliyorsunuz. Oyunun yükleme ekranında size bu tarz ilginç kombolar gösterebiliyor. Onlardan biraz örnek alabilirsiniz.

Devil Trigger, eski serilerdeki gibi olmuş. Size ekstra hız, hazar puanı ve sağlık yenilenmesi sunuyor. Bunun yanında eski Devil May Cry serilerindeki Quick Silver’a benzer bir şekilde zamanı yavaşlatıyor ve aynı zamanda düşmanlarınızın havaya fırlamasına neden oluyor. Siz de bir güzelce onları pataklayabiliyorsunuz.

Oyunda zaman zaman kendinizi Spiderman sanabiliyorsunuz. Ophion Whip’in Demon modu sayesinden bazı platforları yada eşyaları kendinize çekip kendinize yol yapıyorsunuz bazende Angel modunda platformlara kendinizi çekebiliyorsunuz. Ama bazı anlar geliyor ki, arka fon muzikte Spiderman’in o efsane açılış müziğini duyar gibi oluyorsunuz.

Boss dövüşlerine gelirsek, bu kısım biraz hayal kırıklığı idi. Gerçekten çok kolaydı bosslar. Hani nerde o eski bölüm sonu canavarları dedim. Boss dövüşlerinde de hava da kalabilmek olayı tamamen kolaylaştırıyor.

Oyunda her zaman ki gibi Orblar ve Starlar var, sağlığınızı yada Devil Trigger barınızı doldurmak için.

Tabi ki vazgeçilmez Challangelar da yerinde duruyor. Challangelar’ı bitirerek fragment toplayarak sağlık barınızın ya da Devil Trigger barınızın artmasını sağlayabiliyorsunuz.

Özetlersek, oyun için asla Devil May Cry 1 yada 3 kadar mükemmel diyemeyiz. Ama yine de şans verip oynanması gerekiyor. Oynadıkça hoşunuza gitmeye başlıyor, ve ön yargılarınız kırılıyor.

İyi Oyunlar

Murat KARAKAŞ

One thought on “DmC: Devil May Cry

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *