League Of Legends

League of legends artık MOBA(multiplayer online battle arena) tarzı oyunların kralı sayılabilir. Bu tarz oyunların babası olan dota’dan esinlensede getirdiği yeniliklerle çok büyük bir kitleye ulaştı. Ana haritası Dota’nın çok benzeri elbette.

League of Legends haritası

 

Dota Haritası

3 koridor 2 base temel olarak bulunuyor. Koridorları koruyan 3’er tane Kule, 3 minion inhibitorü ve ana inhibitor.

 

Oyunda rakip alanına girerek ana inhibitorü patlatmak hedef. 5 vs 5 yapılan savaşta takım oyunu çok önem arz ediyor. Genelde 1 support(destek) ve 1 tank ve 3 Atack Damage(atak ve hasar) karakterle takım oluşturulur. İnce ayrıntıya indiğimizde range(menzil) karakteri, jungler(oyunun içindeki tarafsız minion’ları kesen karakter) gibi bir çok detay çıkacaktır.

 

League of legends’i bu kadar meşhur yapan şey ise moba tarzı oyunlara getirdiği yenilikler ve güncel olması. Rün’ler ve oyun öncesi atadığınız karakterinizi ofansif ,defansif yada yararlı yapacak puanlar olsun, sıkça eklenen yeni şampiyonlar olsun ve bu edindiğiniz şampiyonları özelleştirecek “kostüm”ler olsun oyunun sizi kenetlemeyen detayları.

 

Şuan bulunan 107 şampiyonu ve “store”dan alabileceğiniz 316 “kostüm” ile devasa bir görünüm ve takım çeşitliliği sağlayan oyun şuan free to play olarak oynanabiliyor ama favori karakterinizi özelleştirim derken cebinizde para kalmayabilir dikkat!

 

Oyunu cazip hale getiren özelliklerden biride oyunda daha fazla para ödüyerek üstün olma gibi bir durumun olmaması. Sadece yeni çıkan şampiyonları oyunda oyun oynarak elde ettiğiniz puanlarla alamıyoruz bunun için bir hafta beklememiz gerekiyor. Oyuna yeni başlayanlar veya hiç satın aldığı(oyun puanı yada para ile satın aldığı) bir şampiyonu olmayanlar için her hafta 10 rastgele şampiyon ücretsiz olarak oynanır. Yeni bir şampiyon geldikten  ve 1 hafta satın alamama süresinden sonra diğer hafta bu şampiyonu ücretsiz oynama gibi bir güzelikte sunuyor oyunumuz.

 

Oyunun grafikleri, haritaları bir yana destek hizmetide çok iyi çalışmaktadır. Çok bekletmeden geri dönüş sağlayan oyun destek ekibi, oyuncunun kalbini kazanacak sıcaklıkta ve işlevlilikte geri dönüş yapar. sorun çözümünden sonrada size çözüm ile ilgili düşüncelerini soran bir mail gelir ve puan verirsiniz.

 

Oyun Bölgesel(Kuzey Amerika , Batı Avrupa , Doğu ve Kuzey Avrupa, Brezilya, Türkiye ve Kore) ve Dünya çapında yaptığı turnuvalarla da ses getirdi. Türkiyede en büyük ödül veren oyun turnuvasını düzenledi. Türkiye’de 40 bin lira dağıtan oyun en iyilerin toplandığı dünya turnuvasında kazanan ekibe tam 1 milyon dolar verdi. Toplamda 5 milyon dolar dağıtan oyunun turnuvasını, online yayınlarla birlikte 100binlerce kişi canlı izledi

Murat Magrebi

One thought on “League Of Legends

  1. Yeni çıkan champion’lar ilk hafta da alınabiliyor ama oyun parasıyla 7800 ip’ye çıkıyor bir hafta sonra ise 6300’e düşüyor.. Bir de kenetlemeyen detayları yazıyor ama kenetleyen olsa gerek sanırım, Onun dışında güzel yazı olmuş elinize sağlık :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *