Pixel Kingdom

Pixel Kingdom

 

Koca koca, ışıl ışıl ekranlı, akıllı mı akıllı mobil cihazların, Ayşe Teyze’den Fatma Abla’ya, Hıdır Emmi’den, Kamil Abi’ye, toplumun her kesimine ulaşmasının sonucu olarak, tek tap ile oyun oynamak isteyen yeni bir oyuncu kitlesi doğdu. Aslında bu kitle o kadar kalabalıktı ki,  kendilerine “yeni bir oyuncu kitlesi” demek zorunda kaldık.

Bu yeni oyuncu kitlesi öyle ilginç oyunları vezir etti ki, oyun geliştiriciler olarak ağzımız açık, gözümüz yaşlı bakakaldık. Aralarımızdan bazıları sadece bu kitleye yönelik oyun yapmaya başladı hatta. İsmail YK’nın “halk bunu dinliyor, ben de bunu yapıyorum” demesi gibiydi bu yetenekli oyun geliştiricilerin mini mini oyunlar yapmaları.

Nitekim bugün, büyük bir seveni olan ve gerçek bir oyuncu kitlesine hitap eden Pixel Kingdom’dan bahsediyoruz. “Pixel Art sevenlerin dikkatine!”

Pixel Kingdom, geliştiricilerinin deyimini kullanacak olursak, RPG Defence türünde bir oyun. Türü kafamda canlandıramadım derseniz, Plants and Zombies anahtar kelimesini şuraya iliştiriyorum.

Oyunda savunmanız gereken üç hat var. Bu hatlardan düşman askerleri geliyorlar ve siz de düşman askeri hangi hatta ise oraya kendi askerlerinizi yollayarak, düşmanların ekranınızın sol tarafına geçmelerine engel olmaya çalışıyorsunuz. Oyunu çekici kılanın , mekaniği olmadığını kendi adıma söyleyebilirim. Beni etkileyen, oyunun Pixel Art olması idi.

Sean Young’ın geliştirdiği tek Pixel Art oyun Pixel Kingdom değil. İsterseniz bu çalışkan adamın destek toplamak için Kickstarter başlattığı ve 16.000 küsür dolar destek topladıktan sonra bitirip yayınladığı oyunu Magicite’ı da bir inceleyin. İşte bu oyunun Kickstarter sayfası.

İndirip oynarken 5 dakikada çözebileceğiniz bir oyunu paragraflarca anlatmanın bir anlamı yok. Bence kapatın şimdi bu sayfayı, Pixel Kingdom oynayın. İyi eğlenceler.

Oyun puanı : 8/10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *